Wednesday, June 17, 2015

Diplomitöö / Diploma thesis


Teatan rõõmuga, et kohe-kohe (ja lõpuks ometi!) on minu teekond TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias lõppemas. Olid väga õpetlikud viis aastat. Palju rõõmu, toredaid mälestusi ja  maailma parimad kursaõed! Kuid oli ka raskeid hetki, segadust, ohverdamist ja palju unetuid öid. Eks viie aasta pärast pole enam need asjad meeles, pigem jäävad positiivsed mälestused. Igatahes õpitud sai vägagi palju!
Eks edaspidistest plaanidest annan varsti märku!


Sel aastal olen minagi üks neist erilistest lõpetajatest - võtsin lisa aasta lõputöö tegemiseks (millest enamuse olin ma ikkagi tegelikult tööl). Esmakordne on olla ka tekstiili eriala lõpetaja paaritul aastal. Päris eriline eksole ! :)

Ja kui juba erilistest asjadest juttu on, siis mu diplomitöö on ka üsna eripärane.
Minu esmaseks ideeks oli teha mööblikangast. Seejärel otsustasin ühendada puitu ja tekstiili. Puidutööga olen kokkupuutunud ka Kuressaare Ametikoolis ning saanud õpetusi ka isalt, seega haamrit, saagi ja muid tööriistu ma ei karda.
Lõputööks kavandasin multifunktsionaalsete istmete komplekti. Iga istme ühel küljel olev kangas on inspireeritud Muhu punutud toolipõhjadest. Kanga kavandamiseks uurisin Eesti Vabaõhumuuseumis olevaid punutud põhjadega Muhu toole. Muhu toolipõhjad on ühed rikkalikumalt kaunistatud toolid Eesti aladel. Seega olid Muhu istmed minu jaoks inspiratsiooniallikana põnev valik. Uuritud mustrid kandin arvutitelgede programmi Weavepoint ja katsetasin nende mustritega uusi lahendusi. Tööproovide alusel valisin välja enda lemmikmustri ja koloriidi ning kudusin istmete kanga arvutitelgedel.
Minu kavandatud istmed on geomeetrilise lahendusega, CNC-pingil freesitud, hiljem käsitsi viimistletud. Istmete komplekti kuuluvad kolm istet. Üks suur iste, mida saab kasutada lauana ja kaks väiksemat istet, mida saab asetada suurema istme sisse, peale või kõrvale. Multifunktsionaalsus seisnebki selles, et kasutaja saab istmeid vastavalt vajadusele või soovile kasutada kas istme, laua, sisustuskasti või riiulina.
Olen ülimalt rahul esmase istmete prototüübiga. Esialgu tundus minu peas olev visuaal utoopiline ja keeruline. Mõtlen siinkohal just puidu vastupidavust ja erinevate komponentide ühendumist.
Seega usun, et mu prototüübi tegemine läks korda ning nüüd saan keskenduda istmete ja kanga edasi arendamisele.Fotod tegi Sandra Urvak, modellid Tõnis ja Liis.
***

I'm finishing university in next saturday! Exiting!
This is my diploma work for finishing University of Tartu Viljandi Culture Academy.

The main purpose of the thesis was to produce a set of multifunctional seats. One side of the
seats are decorated with fabric that is woven on computer looms. The fabric is inspired of Muhu
chair wicker seats. These are some of the most plentifully decorated chairs on the Estonian
territory. To me Muhu chairs were exiting inspiration source to work with. The seat set consists
of three seats. One large and two smaller that fit into the bigger seat. Large seat can be used as a
desk. Multifunction lies in the fact that the user gets to use the seats also as a table or shelf. They
can be used as the user requires. The seat set is particularly suitable interior design element for
offices and rooms with limited space, also it is suitable for schools and public spaces.
The process of designing and making the set has been rewarding and developing. I achieved my
purpose to combine textile and wood into one multifunctional set of seats. Completed work
process gives me courage to continue to work and develop my idea. I believe that my diploma
thesis gives me enthusiasm to combine Estonian ethnography and interior design.


Creative Commonsi litsentsSee teos on litsentseeritud Creative Commonsi Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 Rahvusvaheline litsentsiga. Fotosid võib jagada, kuid viitamine on kohustuslik! When you share, please include reference to me or this site!

2 comments:

  1. Uuu! Ma nii ootasin seda postitust :D Superäge töö, nii sinulikult korralik ja ilus (:

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nii tore, et keegi ka ootab ;) Võib-olla veel nii täiuslik pole kui ma tahaksin, aga asja alguseks on päris korralik tõesti :D

      Delete